Start Dolny Śląsk Radiostacja Rüdiger

Radiostacja Rüdiger

Maciej Denenfeld

Do Radiostacji Rüdiger w Stanisławowie trafiliśmy przy okazji poszukiwania cache’a i naszej mikro wyprawy z nastawieniem na geocaching w okolicy. Budynek radiostacji, a raczej to co z niego zostało jest niezbyt dużą konstrukcją z cegieł na szczycie wzniesienia o nazwie Rosocha, z którego widać całą okolicę Pogórza Kaczawskiego. Jest to obiekt ogólnie dostępny ale trzeba uważać na odpadające kawałki ścian i dziury w podłodze. Budynek jest atrakcją turystyczną a w szczególności gratką dla wielbicieli historii i urbexu. Na ścianach budynku widać jeszcze ślady po walce.
W niewielkiej odległości od budynku znajduje się miejsce, w którym stał maszt (lokacji kesza nie będziemy zdradzać, wystarczy chwilę poszukać, wszystko jest w opisie GC4GDW1) a jeszcze dalej za niewielkim wzniesieniem doszliśmy do Chaty turystycznej „Marianówka”.

Radiostacja działała jeszcze do 1945 roku aż została ostrzelana przez radziecką artylerię. W głównej części budynku znajduje się duża hala, prawdopodobnie tam znajdowało się centrum dowodzenia i główne instalacje radiokomunikacyjne. W podłodze widać otwory techniczne w których biegły kable. W bliskiej okolicy budynku znajduje się zasypana studnia, kwadratowy basen i zasypany zbiornik nieznanym przeznaczeniu, wykorzystywany prawdopodobnie jako silos chłodziwa do mocno grzejących się elementów aparatury komunikacyjnej. W okolicy znajduje się również niegdyś najnowocześniejsza kopalnia miedzi Lena.

Do budynku radiostacji można łatwo dojechać samochodem od strony Stanisławowa. Po drodze można jeszcze odwiedzić bramy bazy lotniczej w Stanisławowie gdzie również można poszukać kesza. Po drodze do radiostacji, mija się małe wzniesienie po lewej stronie, które okazuje się być hałdą powstałą podczas funkcjonowania kopalni barytu w Stanisławowie. Dla wielbicieli minerałów chwila spędzona na górce może zaowocować ciekawymi znaleziskami. Nie należy się jednak spodziewać niczego ekscytującego. Większość miejsc została już przegrzebana przez profesjonalistów zajmujących się tym tematem. My spędziliśmy chwilę w kilku otworach znajdując drobne kryształy i różne minerały. Dla amatora to zawsze jest coś :) a przy okazji grzebania w ziemi można dorobić się fajnego koloru rąk ;)

radiostacja-rudiger-2-rosocha

Widok na budynek radiostacji. Przez duże okna można obserwować niesamowite widoki na bliską i daleką okolicę

radiostacja-rudiger-rosocha-1

Front radiostacji. Budynek jest w kiepskim stanie. Mimo tego miejsce i sam budynek wart jest odwiedzenia.

radiostacja-rudiger-rosocha-3

Jedna z hal w środku. Jest dużo miejsca na aparaturę radiową. Rosjanie wywieźli ją zaraz po przejęciu wzgórza. Najpierw rozebrali cały sprzęt, wywieźli go do Jawora a potem głęboko, do Związku Radzieckiego.

radiostacja-rudiger-rosocha-4

radiostacja-rudiger-rosocha-6

Marianówka. Mały domek w bliskiej okolicy radiostacji służy jako schronisko.

radiostacja-rudiger-rosocha-5

pomnik na cześć Górników pracujących w kopalni barytu.

Pomnik w okolicy bramy jednostki lotniczej w Stanisławowie.

poszukiwanie-mineralow-stanislawow-2

poszukiwanie-mineralow-stanislawow-1

Baryt ze Stanisławowa

poszukiwanie-mineralow-stanislawow-3

poszukiwanie-mineralow-stanislawow-5

poszukiwanie-mineralow-stanislawow-6

poszukiwanie-mineralow-stanislawow-4

Pierwiosnek lekarski

poszukiwanie-mineralow-stanislawow-7

poszukiwanie-mineralow-stanislawow-8

Zobacz także

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Używamy ich także aby wyświetlić kilka personalizowanych reklam. Dane są anonimowe. Zawsze możesz zmienić ustawienia jeżeli chcesz. OK Czytaj więcej