Start Parki Miniatur Park miniatur w Ropie

Park miniatur w Ropie

Maciej Denenfeld

Dzisiaj o parku miniatur cerkwi i kościołów w Ropie. Na pewno znacie Park Miniatur w Kowarach, Minieuroland w Kłodzku i Park Miniatur na Podkarpaciu. To duże parki. Można zobaczyć tam większość obiektów z lokalnego podwórka lub ze świata (głównie w Minieurolandzie). A jeżeli wybierasz się do Ropy, małej miejscowości w pobliżu Jeziora Klimkowskiego (technicznie to zbiornik zaporowy) na terenie dawnej Łemkowszczyzny to możesz spędzić chwilę w niewielkim ale przyjemnym mini parku miniatur :) Tak, jest on mini w porównaniu do swoich większych kolegów. Będąc przy okazji w Gościńcu Dworskim w Ropie poszliśmy zobaczyć to maleństwo, dwukrotnie :). Miniatury najlepiej prezentują się późnym popołudniem, podczas zachodu słońca, szczególnie we wrześniu.

Park powstał w 2012 roku będąc wynikiem projektu „Architektura Beskidu Niskiego w miniaturze” przy współpracy Stowarzyszenia Pogranicze ze słowackim partnerem Hornošarišské Osvetové Stredisko.
Miniatury wykonane są przez Janusza Kuliga. Stworzył je z dużą dokładnością w skali 1:25.  Jest ich tam kilkadziesiąt sztuk. To ten sam autor miniaturowych kościołów i cerkwi w Parku miniatur w Myczkowcach. Park w Ropie obejmuje budowle znajdujące się na terenie Beskidu Niskiego w części Polskiej i Słowackiej.
Niestety, obecnie o miniatury chyba nikt nie dba, no może, poza koszeniem trawy wokół nich. Miniatury mają już swoje lata ale mimo tego w miarę dobrze się trzymają. Szkoda mi trochę tych małych perełek. Lubimy odwiedzać takie miejsca bo oprócz tego, że w ciągu kilku chwil poznamy ciekawe obiekty w regionie i zobaczymy czego możemy oczekiwać jeżdżąc po okolicy to również możemy podziwiać kunszt ich wykonania. Trudna to i precyzyjna praca godna podziwu.
Gorąco polecamy cały region, jest inny niż reszta okolic Nowego Sącza. Jadąc tam, za każdym razem mamy wrażenie, że jesteśmy w innej krainie. Tak jakby trochę magii tam jeszcze zalegało, takiej innej, dawnej, ludowej. A do tego ze szczyptą bieszczadzkich klimatów.

Zazwyczaj brama jest otwarta. Park zwiedzać można w dowolnym czasie. Zostawiając samochód na parkingu przed Gościńcem Dworskim, dojście zajmuje jakieś 40 sekund. Obok parku zobaczyć można także dość surowo wyglądający budynek z ciekawymi ornamentami (stan na 2016 rok). Może kiedyś i on doczeka się remontu i drugiego życia jak jego dworscy sąsiedzi poniżej.
A jeżeli macie za daleko aby jechać tam osobiście to możecie popatrzeć na nasze zdjęcia :)

Parafia św. Michała Archanioła w Ropie

To akurat nie miniatura :) Parafia św. Michała Archanioła w Ropie

Park Miniatur w Ropie

Cerkiew pw. św. Łukasza w Kunkowej

Park Miniatur w Ropie

Cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Bogurodzicy – Mikulasova

Park Miniatur w Ropie

Budownictwo świeckie regionu górnego Szarysu

Park Miniatur w Ropie

Budownictwo świeckie regionu górnego Szarysu

Park Miniatur w RopiePark Miniatur w RopiePark Miniatur w RopiePark Miniatur w RopiePark Miniatur w RopiePark Miniatur w Ropie

Zobacz także

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Używamy ich także aby wyświetlić kilka personalizowanych reklam. Dane są anonimowe. Zawsze możesz zmienić ustawienia jeżeli chcesz. OK Czytaj więcej