Start Skanseny i muzea Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Maciej Denenfeld

Miasteczko Galicyjskie to czasopowracacz wysyłający nas do dziewiętnastowiecznej Galicji a właściwie jej części, w czasie austriackich rządów na tych terenach. Na środku znajduje się małomiasteczkowy ryneczek z ratuszem oraz gospodą gdzie można zjeść i nocować. Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu jest częścią Sądeckiego Parku Etnograficznego. Jest to odrębne miejsce położone niedaleko skansenu oraz prezentuje zupełnie inną epokę w architekturze i kulturze.

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Budynki zostały zaprojektowane i wzniesione na podstawie dawnych dokumentów, rycin, zdjęć i planów. Odwzorowano wygląd domów z małych miasteczek Sądecczyzny, głównie Starego Sącza, Ciężkowic czy Czchowa. Wszystkie detale i wyposażenie zostało odwzorowane z ogromną dbałością o detale i zgodność historyczną. Znalazły się także osoby, które przekazały oryginalne elementy wyposażenia domowego. Dzięki temu podczas zwiedzania można oglądać w domach prawdziwe przedmioty używane dawniej podczas codziennych zajęć. Zobaczyć można także ratusz, gospodę galicyjskąatelier fotograficzne, aptekę ze świetną kasą i masą przeróżnych medykamentów łącznie z truciznami :) oraz gabinet dentystyczny. Jest także remiza straży pożarnej, antykwariat, zegarmistrz, sklep z warsztatem snycerza, Galeria Paszyńskapracownia ceramiczna i drukarnia, dwór szlachecki,  dom krawca, Cukiernia Lwowska, poczta galicyjska, sklep kolonialny z warsztatem szewca, magiel i fryzjer, posterunek żandarmerii oraz kapliczka św. Floriana w centralnej części ryneczku. Budynek w którym znajduje się kasa i pomieszczenia administracyjne jest rekonstrukcją nieistniejącego już budynku z Zakliczyna. Od czasu do czasu w Miasteczku Galicyjskim organizowane są wydarzenia przyciągające turystów. W trakcie takich dni przyglądnąć się możesz pracy rzemieślników i artystów a mały ryneczek ożywa jak za dawnych lat. Z uliczki dobiega donośny śpiew i dźwięki katarynki. Po uliczkach przechadzają się kobiety i mężczyźni przebrani w stroje z epoki. Dawny klimat udziel się każdemu.
Przed Miasteczkiem znajduje się duży parking. Idąc w stronę rzeki można dojść przez las do Sądeckiego Skansenu trafiając po drodze do kościoła ewangelickiego i przechodząc wzdłuż ścian domów z charakterystycznymi bramami i podwórzami. Można zobaczyć także wnętrza tych domów.

Godziny otwarcia Miasteczka Galicyjskiego

1 maja – 14 października
wtorek – niedziela  10:00 -18:00 (ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 17.00)
Uwaga! poniedziałek – nieczynne

15 października – 30 kwietnia
wtorek – niedziela  9:00 – 16.:00 (ostatnie wejście o godz. 15.00)
Uwaga! poniedziałek – nieczynne

Zwiedzanie ekspozycji wnętrz – ceny biletów

normalna – 7 zł
ulgowa – 5 zł

Spacer po Miasteczku bez zwiedzania wnętrz – bez opłaty

Dniem wolnym od opłat za zwiedzanie ekspozycji wnętrz jest sobota (dotyczy tylko zwiedzania wnętrz Miasteczka Galicyjskiego. Pozostała ekspozycja Sądeckiego Parku Etnograficznego wg obowiązującego cennika)

Dane kontaktowe

Adres: 33-300 Nowy Sącz, ul. Lwowska 226
Telefon: 18 444 35 70
www:  www.muzeum.sacz.pl


Wyświetl większą mapę

kościół ewangelicki ze Stadeł

Kościół ewangelicki ze Stadeł

Miasteczko Galicyjskie

Sektor kolonistów niemieckich

Sektor kolonistów niemieckich - jedna z ekspozycji.

Sektor kolonistów niemieckich – jedna z ekspozycji.

Miasteczko Galicyjskie

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

W miasteczku znajdują się domy różnego typu. Od bogatych po biedniejsze domostwa.

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Podczas wydarzeń w Miasteczku zobaczyć można pracujących rzemieślników i artystów.

Apteka w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu

W aptece można znaleźć równe ciekawe medykamenty. Obok, w pomieszczeniu naprzeciwko możesz zobaczyć jak wyglądał gabinet dentystyczny. Cieszę się, że żyjemy w czasach technologii i bezpiecznych znieczuleń punktowych ;)

Piękna kasa w aptece. Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Kasa w aptece to prawdziwe dzieło sztuki. Wspaniałe ornamenty i wykończenie kasy robi wrażenie na gościach. Kasa oczywiście działa.

Zegarmistrz. Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Mimo zacnej profesji i wielu zegarów na ścianie u zegarmistrza czas się zatrzymał :)

Pracownia ceramiczna. Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

W pracowni ceramicznej zobaczyć można prawdziwy piec do wypalania gliny.

Gliniane garnki w warsztacie ceramicznym. Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Garnki i dzbanki wstępnie wypalone w piecu.

Straż pożarna w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu

W Miasteczku znajduje się także straż pożarna. Zobaczyć możesz wyposażenie z minionej epoki, wozy, pompy, mundury i inne przedmioty używane przez strażaków.

miasteczko-galicyjskie-14

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Do domów położonych w dalszej części Miasteczka prowadzą uliczki pośród zielonych trawników. Można poczuć klimat dawnej Galicji.

Ratusz w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu

Ratusz znajdujący się w Miasteczku Galicyjskim to niezrealizowany projekt ratusza ze Starego Sącza. NIe było tam miejsca aby go postawić.

miasteczko-galicyjskie-1

Miasteczko Galicyjskie

Miasteczko Galicyjskie

Miasteczko Galicyjskie

miasteczko-galicyjskie-2

Kozy w Miasteczku Galicyjskim

A taki komitet powitalny czeka na tyłach Miasteczka Galicyjskiego. Świetne są te kozy :)

Kozy w Miasteczku GalicyjskimKozy w Miasteczku GalicyjskimKozy w Miasteczku GalicyjskimSave

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Zobacz także

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Używamy ich także aby wyświetlić kilka personalizowanych reklam. Dane są anonimowe. Zawsze możesz zmienić ustawienia jeżeli chcesz. OK Czytaj więcej